STRAŻ MIEJSKA W PRZEDSZKOLU

6 i 7 listopada 2014 r. przedszkolaków odwiedzili Panowie ze Straży Miejskiej. Celem tych odwiedzin było zaznajomienie ze sposobami udzielania pierwszej pomocy .Panowie indywidualnie w każdej grupie przeprowadzali zajęcia wśród dzieci młodszych i starszych. Nauczyli rymowanki „jeden, jeden, dwa numer alarmowy ma” i poinformowali o numerze pogotowia ratunkowego – 999. Przypomnieli o zasadzie „widzę, czuję, słyszę”, aby sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny i oddycha. Potem dzieci wyznaczały odpowiedzialnego za wezwanie pogotowia. Panowie pokazali jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, jak układać ręce na klatce piersiowej, aby zrobić ucisk, ile razy należy zrobić wdech dorosłemu i dziecku. Następnie przyszedł czas na praktyczną stronę pomocy. Przedszkolaki ćwiczyły na fantomach przyniesionych przez panów, co widać na poniższych zdjęciach.
Zajęcia tego typu przynoszą wiele dobrego, gdyż dzieci w sytuacjach zagrożenia życia nie są już bezradne. Chociaż nie mają jeszcze tyle siły, by zrobić sztuczne oddychanie, wiedzą jaki numer wybrać i jak ułożyć poszkodowanego, by udzielić mu pomocy.
Dziękujemy Straży Miejskiej a w szczególności panom Krzysztofowi i Mietkowi za wykazaną inicjatywę i liczymy na dalszą owocną współpracę z przedszkolem.