WADY WYMOWY U DZIECKA

Drodzy Rodzice!

Jeżeli wymowa Waszego dziecka budzi wątpliwości, nie bagatelizujcie tego problemu. Udajcie się niezwłocznie do logopedy jeśli:

• dziecko wykazuje opóźnienie w rozwoju mowy w zakresie rozumienia  i/lub nadawania,

• dziecko podczas mówienia wsuwa język między zęby,

• mowa jest świszcząca, nieprzyjemna dla ucha,

• w czasie mówienia wykrzywia wargi,

• wymawia głoski ustne przez nos lub ma trudności z wypowiadaniem głosek nosowych,

• głoski dźwięczne: b, w, d, g, ź, z, ż, dź, dz,dż  zastępuje ich bez dźwięcznymi odpowiednikami,

• nieprawidłowo realizuje głoskę r lub zastępuje ją w szóstym roku życia głoskami: j, l,

• zamiast głosek: k, g mówi odpowiednio: t, d,

• pięciolatek zastępuje głoski: sz, ż, cz, dż  głoskami: s, z, c, dz lub ś, ź, ć, dź,

• dziecko opuszcza głoski, części wyrazów lub mówi niezrozumiale, bełkotliwie.

Podczas  badania logopeda  oceni stan rozwoju mowy dziecka i w razie potrzeby pogłębienia diagnostyki skieruje go do odpowiedniego specjalisty: ortodonty (wady zgryzu, anomalie w uzębieniu), laryngologa (badanie słuchu, migdałków),  chirurga szczękowego (konieczność podcięcia wędzidełka języka,), neurologa dziecięcego, psychologa, audiologa (niedosłuch), neurologopedy.

W  przypadku stwierdzenia zaburzenia mowy, po uzyskaniu zgody rodziców,  logopeda podejmuje z dzieckiem terapię.

Skuteczność terapii determinowana jest wieloma czynnikami, m.in. głębokością zaburzenia mowy oraz systematycznością w wykonywaniu ćwiczeń zleconych przez logopedę.

Wady wymowy najczęściej występujące u dzieci w wieku przedszkolnym to:

• sygmatyzm - nieprawidłowa realizacja głosek: szeregu ciszącego ś, ź, ć, dź; zębowego s, z, c, dz; dziąsłowego sz, ż, cz, dż,

• parasygmatyzm - zamienianie wyżej wymienionych szeregów głosek,

• rotacyzm - nieprawidłowa realizacja głoski r,

• pararotacyzm - zastępowanie głoski r głoską l lub j,

• kappacyzm - nieprawidłowa realizacja głoski k,

• gammacyzm - nieprawidłowa realizacja głoski g,

• lambdacyzm - nieprawidłowa realizacja głoski l,

• bezdźwięczność - realizacja głosek dźwięcznych bezdźwięcznie,

• dyslalia - nieprawidłowa realizacja kilku lub nawet kilkunastu głosek, przez co mowa jest niezrozumiała.

Dziecko w wieku przedszkolnym może również wykazywać zaburzenia mowy typu:

-niepłynność mówienia (jąkanie rozwojowe lub wczesnodziecięce)

-niedokształcenie mowy o typie afazji motorycznej lub motoryczno-czuciowej

-opóźnienie rozwoju mowy z powodu niedosłuchu lub chorób; np.: neurologicznych, psychicznych, genetycznych, metabolicznych.

Wczesne zdiagnozowanie i podjęcie terapii logopedycznej jest warunkiem osiągania sukcesów w szkole, w szczególności w nauce pisania i czytania.  Pozwala uniknąć zaburzeń zachowania i przeciwdziała pogłębianiu się wad wymowy.