CIEKAWOSTKI DLA RODZICÓW

ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU

Adaptacja dziecka w przedszkolu to jeden z ważniejszych momentów w życiu kilkulatka i jego rodziny. Każdy człowiek, ale przede wszystkim małe dziecko, potrzebuje czasu by dostosować się do nowej sytuacji. Ten czas poznawania nowego miejsca, nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i wychowawcami oraz oswajania się z nieznanym nazywamy adaptacją.
Co mogą zrobić rodzice, by pomóc maluchowi poradzić sobie z tym wyzwaniem?
Rodzicu!
•    W okresie adaptacji staraj się nie wprowadzać dodatkowych dużych zmian w życiu rodziny.
•    Przygotuj się, że przystosowanie się dziecka do nowych warunków może trwać od kilku dni do kilku miesięcy.
•    Przygotuj się na okazywanie przez dziecko trudnych uczuć (niektóre maluchy mimo dobrego funkcjonowania w przedszkolu, po spotkaniu z rodzicem lub wieczorem odreagowują trudne emocje).
•    Przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola opowiedz, mu czego może się spodziewać, czytaj książeczki na ten temat, rozmawiaj z nim o jego wyobrażeniach, obserwujcie starsze przedszkolaki na palcu zabaw itp.
•    Staraj się przychodzić po dziecko wtedy, gdy ono jeszcze dobrze się bawi – początkowo mogą to być nawet tylko dwie godziny. Pamiętaj, że to ty decydujesz o tym, kiedy odbierasz dziecko z przedszkola.
•    Powiedz dziecku, kiedy po nie przyjdziesz (po obiedzie, przed drzemką itp.) i poinformuj o tym wychowawcę.
•    Rozmawiaj z dzieckiem o jego uczuciach związanych z pobytem dziecka w przedszkolu, zarówno tych pozytywnych, jak i tych trudnych.
•    Jeśli masz duże obawy co do tego, czy twoje dziecko poradzi sobie w przedszkolu, skorzystaj ze wsparcia specjalisty – lepiej wcześniej z profesjonalna pomocą zaplanować przebieg adaptacji, niż szukać pomocy, kiedy problem jest tuż poważny

Niektóre zachowania dorosłych mogą utrudniać dziecku przystosowanie się do nowego miejsca np.:
•    wywieranie na dziecko nacisku, by szybciej się przystosowało,
•    porównywanie malucha do innych dzieci, które szybciej się adoptują,
•    negowanie lub krytykowanie uczuć dziecka,
•    straszenie dziecka przedszkolem lub nauczycielami,
•    odciąganie rozpaczającego dziecka na siłę od rodzica,
•    przedłużanie pożegnania z dzieckiem, gdy to rodzicowi trudniej jest odejść,
•    podkreślanie, że dziecko jest dzielne lub grzeczne, kiedy nie płacze w przedszkolu,
•    niepewność i wątpliwości rodzica co do wyboru przedszkola,
•    okazywanie przez rodzica niechęci czy braku zaufania wobec wychowawców w przedszkolu.

CO TO JEST AUTYZM

2014-09-12 10:17